foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
  ul. Pokoju 14, 42-600 Tarnowskie Góry

 tel.: 32 719 11 58


Logo rek 2012
platforma

zawodowcy

f_rosa

Panel logowania

Odwiedziło nas:Odwiedziło nas:294649
27Uczniowie klas 3 dT i 4 dT odbyli wycieczkę do Świata Techniki w Ostravie, w tym zwiedzili zabytkowe budynki, piece i zbiorniki huty stali Dolne Witkowice, która została uruchomiona w 1828. Wówczas to rozpoczął tu działalność piec pudlarski, a później huta żelaza „Rudolf”, nazwana tak, na cześć miejscowego arcybiskupa. Później nazwę zmieniono na "Vitkovice". Był to kompleks niezwykły w ówczesnej Europie, gdyż w jego skład weszła także kopalnia węgla kamiennego "Hlubina", koksownia i wielkie piece. Stworzono samowystarczalną całość zapewniającą w jednym miejscu niemal wszystko, co potrzebne do produkcji stali, poza rudą żelaza i wapieniem. Obliczono, że podczas 162 lat nieprzerwanej działalności huty wyprodukowano w niej 90 mln ton surówki i 42 mln ton koksu, zużywając do tego około 200 mln ton surowców.
Wielki Świat Techniki podzielony jest na cztery mniejsze „światy” w zależności od wieku i zainteresowań zwiedzających go. Dla zainteresowanych matematyką, chemią i fizyką kierowany jest Świat Nauki i Wynalazków. Przedstawiony jest w nim innowacyjny potencjał takich obszarów jak nowe materiały, nanotechnologie i najnowocześniejsze technologie medyczne. Świat Cywilizacji umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na nasze czynności dnia codziennego. Można w nim poznać głębiej infrastrukturę miasta, zalety globalizacji, komunikować się ze zwiedzającymi podobnych miejsc w innych krajach. Największy jest Świat Natury. Pozwala on poznawać i uczyć się wiele nowego z dziedziny fauny, flory i kosmosu, a nawet, jak zapewniają pracujący w nim animatorzy, własnej duszy. Jego częścią jest również rozległy ogród, w którym można usiąść np. na starym, stuletnim pniu drzewa, odpocząć i wchłonąć świeżo nabytą wiedzę. Uczniowie naszej szkoły przeżyli niezwykłą podróż, która pozwoliła im w przyjemny sposób rozwinąć ich wiedzę i zainteresowania.
uonet+
molnet plus

Z naszej galerii...

czytaj pl 2017 plakat

środa, 17 lipca 2019
Dziś imieniny:
Anety, Bogdana

Partnerzy

FUNDACJA "SZTURMAN"
szturman
rekrutacja2019/2020
plan lekcji

2003 - 2019 Copyright zstu Rights Reserved
Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach
Administrator strony: mgr inż. Joanna Boguwolska
Tłumaczenie na język niemicki: mgr Wioletta Szyguła

UWAGA! Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) (RODO) informujemy, iż ta strona wykorzystuje technologię cookies. czytaj więcej...