UWAGA! Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) (RODO) informujemy, iż ta strona wykorzystuje technologię cookies.

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
ul. Pokoju 14, 42-600 Tarnowskie Góry
tel: 699 852 590, 32 719 11 58

logo kolor

Inspektor Danych Osobowych
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, mail: korzuch@infoic.pl.
WZW typu B jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Cechy przebytego zakażenia HBV stwierdza się u ponad 2 mld ludzi na całym świecie, około 350 milionów osób choruje na przewlekłe WZW typu B. W ostatnich latach w naszym kraju częstość zakażeń wirusem HBV znacznie zmalała w związku z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą przestrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach i placówkach ambulatoryjnych.
WZW C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne, co powoduje, że choroba rozpoznana zostaje po wielu latach w okresie poważnych zmian chorobowych w wątrobie. Tylko u 20% chorych zakażenie jest ostre, ustępuje spontanicznie bez przechodzenia w stan chroniczny. Również wówczas choroba najczęściej nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczny obraz chorobowy (osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, objawy grypopodobne itp.). Zakażenia HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą.
Gdy zakażenie utrzymuje się długotrwale dochodzi podstępnie do systematycznego uszkodzenia wątroby. Nie można jednak zapominać, iż taki niekorzystny przebieg choroby występuje u jednego spośród pięciu pacjentów po około 20-30 latach. W tych przypadkach możliwości farmakologicznego leczenia w zasadzie nie istnieją, a jedyną opcją leczniczą jest przeszczepienie wątroby. WZW typu C to problem dotyczący około 3% populacji świata. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ludzi zakażonych tym wirusem na świecie waha się od 170 do 300 milionów.
Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys., a wirusem HBV ? ok. 600 tys. osób. W przypadku HCV brak jednak szczepionki, pozostają jedynie działania profilaktyczne.
Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania zakażeniami HBV i HCV, poziom powszechnej wiedzy na ten temat jest nadal zbyt niski.

http://www.promocjazdrowia.wsse.katowice.pl
rekrutacja2022/2023
wniosek
molnet plus
uonet+

czytaj pl 2017 plakat

piątek, 07 października 2022
Dziś imieniny:
Marii, Marka

Partnerzy

FUNDACJA "SZTURMAN"
szturman