„Szczęśliwej drogi już czas” – pożegnanie absolwentów

Po czterech lub pięciu latach nauki w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych, 26 kwietnia 2024r., dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice spotkali się, aby uroczyście podsumować edukację w naszej szkole uczniów klas programowo najwyższych. Nagrodzono absolwentów, którzy zasłużyli na wyróżnienie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.30. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor, Grażyna Kowalska. Przywitała zaproszonych gości, pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Uroczysty apel zaszczycili obecnością: major Jakub Szumala (w imieniu dowódcy 5 pułku Chemicznego im gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach), komendant Straży Granicznej – ppłk Przemysław Starczewski, inspektor Sławomir Bylicki, komendant Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, przedstawiciel Centrali Spółki Polskich Państwowych Linii Kolejowych – pan Andrzej Adamiec, dyrektor Polskich Kolei Państwowych PLK SA – pan Michał Aleksy i pani naczelnik, Monika Malinowska oraz zastępca dyrektora zakładu ds. operacyjnych Śląskiego Zakładu Spółki PKP Cargo – pan Sławomir Badura.

Po powitaniach pani dyrektor poprosiła o dokonanie przekazania sztandaru szkoły. Później zostały wręczone certyfikaty klasom mundurowym oraz listy gratulacyjne i upominki uczniom technikum. Następnie pani dyrektor podsumowała edukację klas czwartych i klasy piątej, wskazując na ogromne zaangażowanie uczniów; zauważyła też, że dla niektórych ten rok szkolny był trudny, dla innych – pełen wyzwań, sukcesów i nowych doświadczeń. Pani dyrektor podkreśliła również, że czas spędzony w szkole to także czas, gdy uczniowie rozwijają swoje pasje.

W dalszej części apelu pani dyrektor, Grażyna Kowalska, skierowała szczególne słowa uznania do uczniów, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, wręczyła również dyplomy, upominki uczniom zaangażowanych w wolontariat, biorącym udział w zawodach sportowych. Pani dyrektor podziękowała także rodzicom wyróżnionych uczniów. Jeden z uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego, Daniel Przyrowski, otrzymał indeks Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Później pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim absolwentom.

Następnie głos zabrali przybyli goście, którzy skierowali swoje słowa do absolwentów ZSTU, życząc im powodzenia w przyszłości. Swoje wrażenia, refleksje związane z nauką w szkole przekazała przedstawicielka klas maturalnych, podziękowała dyrekcji szkoły, wręczając pani dyrektor i pani wicedyrektor kwiaty.

Po części oficjalnej nastąpiło wyprowadzenie sztandaru i uczniowie klas trzecich oraz 2e zaprosili dyrekcję szkoły, przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów na krótki program artystyczny. Poprowadzili go: Agnieszka Proksz i Bartek Lora. Uczniowie przedstawili – w sposób żartobliwy – przebieg lekcji matematyki, pokazali sposoby zdobywania pozytywnych ocen, przedstawili rady odnośnie tego, jak „postępować” z nauczycielami. Jednak młodzi aktorzy nie tylko w sposób wesoły zaprezentowali szkolne doświadczenia kolegów, ale także – w poetycki sposób – przedstawili rolę wspomnień. Zaproponowali również swoją wersję tematów maturalnych. Później złożyli życzenia absolwentom, odwołując się do motywu drogi i zestawiając go z życiem człowieka, który jest przecież homo viator. Przede wszystkim życzyli absolwentom powodzenia na maturze i egzaminach zawodowych, a pomocną miał być wręczony im brelok w formie czterolistnej koniczyny. Uczniowie klas czwartych technikum przekazali drobny upominek starszym kolegom przy dźwiękach piosenki „We are the champions” zespołu Queen. Na zakończenie prowadzący akademię wyrazili nadzieję, że czterolistna koniczyna będzie przypominać absolwentom czas spędzony w murach naszej szkoły.