Wspomnienia z wycieczki do słonecznej Italii

Klasa 2dT spędziła kilka wspaniałych dni we Włoszech, podziwiając architekturę, malarstwo i piękno krajobrazu.  Była to lekcja powtórzeniowa o średniowieczu, renesansie i baroku, choć ocen nie było.

Zwiedzanie rozpoczęło się od Padwy – miasta świętego Antoniego. To właśnie tu,  na uniwersytecie w Padwie studiował Jan Kochanowski. Następnie, w drodze nad morze, zatrzymaliśmy się w Imoli , by podziwiać legendarny tor wyścigowy Formuły 1. Wieczorem dotarliśmy do Misano Adriatico, zakwaterowaliśmy się w hotelu, a po kolacji udaliśmy się na  spacer po okolicy. Cały kolejny dzień spędziliśmy, spacerując ulicami tego ślicznego nadmorskiego miasteczka i opalając się na plaży (odważni  kąpali się w zimnych wodach Adriatyku).

W środę, po bardzo wczesnej pobudce, udaliśmy się do San Marino – najstarszej republiki na świecie, a następnie do Bolonii – miasta, w którym  studiowali m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik. Zwiedziliśmy historyczne centrum miasta, bazylikę św. Petroniusza (tu zobaczyliśmy obserwatorium astronomiczne, które znajduje się we wnętrzu), popróbowaliśmy włoskich przysmaków i zmęczeni wróciliśmy do hotelu.

Ostatni dzień spędziliśmy w mieście na wodzie, czyli w Wenecji. Wypłynęliśmy z Chioggii, by po godzinie znaleźć się na placu św. Marka.  Spacer wąskimi uliczkami i mostkami Wenecji wprawił nas w  bardzo przyjemny nastrój, który na chwilę przerwały krople deszczu. Wenecję pożegnaliśmy w pełnym słońcu.

Słoneczna Italia zachwyciła każdego uczestnika wycieczki. Wspomnienia z wycieczki na długo zostaną w naszej pamięci, obudzą się nawet wtedy, kiedy znikną już z pamięci telefonów…