W roku szkolnym 2024/2025 w Zespole Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II kształcenie odbywa się w następujących kierunkach/zawodach:
VI Liceum Ogólnokształcące – cykl kształcenia: 4 lata
klasa OPW (oddział przygotowania wojskowego)
klasa policyjna
klasa straży granicznej
klasa o kierunku pedagogika resocjalizacyjna z psychologią ogólną
Technikum nr 12 – cykl kształcenia: 5 lat
Technikum logistyczne
SPL.01 Obsługa magazynów
SPL.04 Organizacja transportu
Technik transportu kolejowego
TKO.07 Organizacja i prowadzenie ruchu pociągów
TKO.08 Planowanie i realizacja przewozów kolejowych
Technik lotniskowych służb operacyjnych
TLO.02. Obsługa operacyjna portu lotniczego i współpraca ze służbami żeglugi powietrznej
Opisy kierunków kształcenia
odział przygotowania wojskowego
VI Liceum Ogólnokształcące w Tarnowskich Górach znajduje się w gronie elitarnych szkół w Polsce. To tutaj młodzież klasy wojskowej uczestniczy w pilotażowym programie Ministerstwa Obrony Narodowej. Od 2017 roku szkoła prowadzi pion Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Młodzież klasy wojskowej uczęszcza na zajęcia z edukacji wojskowej, uczestniczy w tzw. Wojskowych Dniach Szkoleniowych oraz swoje umiejętności związane ze sztuką wojskową doskonali podczas 50 godzinnego poligonu, organizowanego na obiektach patronackiej jednostki wojskowej. Zajęcia wojskowe realizowane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Szkoła posiada profesjonalny, szkoleniowy sprzęt wojskowy, który został pozyskany w związku z realizacją dotacji MON na zakup wyposażenia przez szkoły prowadzące pilotażowy program.
Po zakończeniu szkolenia wojskowego absolwent szkoły otrzymuje certyfikat MON o ukończeniu tego szkolenia. Wówczas może rozpocząć przygodę z wojskiem, odbywając skróconą służbę przygotowawczą, zasilając szeregi żołnierzy służby zawodowej, w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz w Obronie Terytorialnej Kraju. Absolwent może kontynuować naukę na studiach wojskowych:
- Wojskowej Akademii Technicznej
- Akademii Wojsk Lądowych
- Akademii Sił Powietrznych
- Akademii Marynarki Wojennej
Od 1 września 2020 roku szkoła prowadzi Oddział Przygotowania Wojskowego. Decyzję w tej kwestii podjął Minister Obrony Narodowej, który sprawuje merytoryczny nadzór nad oddziałem.
Przy przyjęciu do klasy, jednym z obowiązkowych elementów jest udział w próbie sprawności fizycznej,
- 4-letnie liceum przygotowujące do matury oraz rozwijające kompetencje i umiejętności kluczowe do dalszej edukacji oraz pełnienia służby w jednostkach mundurowych;
- Realizacja zajęć na terenie szkoły i jednostki wojskowej oraz z wykorzystaniem strzelnicy multimedialnej;
- Rozszerzenie: j. angielski, geografia, wiedza o społeczeństwie;
- Po zdanym egzaminie końcowym w jednostce wojskowej uczniowie OPW mają prawo do skróconej służby przygotowawczej oraz przyjęcia na studia kierunkowe na preferencyjnych warunkach.
klasa policyjna
VI Liceum Ogólnokształcące pozwoli przygotować młodzież do podjęcia dalszej nauki w szkołach policyjnych, ułatwi jej wejście na atrakcyjny, a równocześnie specyficzny rynek pracy. Program zajęć policyjnych, który został włączony do szkolnego zakresu programów zakłada wyposażenie młodzieży w wiedzę na temat służby w Policji, przygotowanie kondycyjne młodzieży, kształcenie postawy patriotycznej i prospołecznej. Program zakłada realizację dodatkowo 150 godzin w cyklu trzyletnim. Są to godziny przeznaczone na zapoznanie młodzieży z organizacją i zadaniami Policji, podstawami obowiązującego systemu prawa, przeciwdziałaniem zjawiskom kryminogennym, zapewnieniem porządku publicznego, bezpieczeństwem w ruchu drogowym, taktyką i technikami interwencji, szkoleniem strzeleckim, musztrą indywidualną i zespołową. Zwiększona liczba godzin wychowania fizycznego w klasie pierwszej i drugiej pozwoli na wprowadzenie zajęć z samoobrony „Aikido”. Młodzież będzie miała okazję nabyć umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Atrakcją klasy policyjnej będą również wakacyjne obozy sprawnościowe oraz zajęcia na strzelnicy. Uczniowie tej klasy zapoznani zostaną z organizacją, strukturą i zadaniami Policji, dzięki czemu w przyszłości będą mogli podjąć decyzję o wstąpieniu do służby w Policji bądź podjąć pracę w innych służbach mundurowych. Uczniowie tej klasy powinni realizować następujące przedmioty w zakresie rozszerzonym: język angielski, wiedza o społeczeństwie. Absolwenci klasy policyjnej chcący podjąć dalsze szkolenie w Wyższej Szkole Policji uzyskają dodatkowo 2 punkty podczas rekrutacji.
- 4-letnie liceum przygotowujące do matury oraz rozwijające kompetencje i umiejętności kluczowe do dalszej edukacji oraz pracy w policji;
- Zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy policji;
- Rozszerzenie: j. angielski, wiedza o społeczeństwie;
- Zajęcia z aikido oraz na wirtualnej strzelnicy.
klasa straży granicznej
Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu zadeklarował w porozumieniu podpisanym 25.02.2020:
- chęć uczestniczenia w innowacji pedagogicznej pn. "Ochrona granicy państwowej z elementami prawa",
- udzielanie merytorycznej i praktycznej pomocy przy organizacji zajęć związanych z zagadnieniami służby granicznej,
- przygotowanie wkładu do programu nauczania profilowanego,
- podtrzymywania więzi z Zespołem Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach poprzez uczestniczenie w życiu szkoły.
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Strażą Graniczną a Zespołem Szkół Techniczno-Usługowych ma na celu wspólne kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie tradycji narodowych i formacji granicznych, przygotowanie potencjalnych kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz wspólne organizowanie wydarzeń o charakterze naukowym i edukacyjnym.
W ramach współpracy funkcjonariusze Straży Granicznej będą udzielać merytorycznej i praktycznej pomocy w organizacji zajęć lekcyjnych, związanych z zagadnieniami służby granicznej. Uczniowie klas o profilu Straż Graniczna będą mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się ze specyfiką służby w Straży Granicznej. Zajęcia lekcyjne będą odbywały się również w obiektach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie każdy uczeń pozna zróżnicowany charakter służby w SG – od kontroli granicznej i zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach do prowadzenia działań związanych ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Ponadto młodzież będzie uczestniczyła w zajęciach strzeleckich na nowoczesnej strzelnicy i trenażerze laserowym oraz w zajęciach z taktyk i technik interwencji, które prowadzone będą przez instruktorów z ŚlOSG. Funkcjonariusze Straży Granicznej opracowali już program zajęć teoretycznych i praktycznych, dotyczący "Ochrony granicy państwowej z elementami prawa".
Przy przyjęciu do klasy, jednym z obowiązkowych elementów jest udział w próbie sprawności fizycznej.
- 4-letnie liceum przygotowujące do matury oraz rozwijające kompetencje i umiejętności kluczowe do dalszej edukacji oraz pracy w jednostkach Straży Granicznej;
- Zajęcia prowadzone przez ekspertów i funkcjonariuszy Straży Granicznej;
- Zajęcia praktyczne prowadzone m.in. na lotnisku w Pyrzowicach oraz strzelnicy multimedialnej;
- Rozszerzenie: j. angielski, wiedza o społeczeństwie.
klasa o profilu pedagogika resocjalizacyjna z psychologią ogólną
Kierunek uruchomiono po raz pierwszy we wrześniu 2023.
To 4-letnia klasa liceum ogólnokształcącego, w której uczniowie będą rozwijać wiedzę na poziomie rozszerzonym z przedmiotów takich jak język angielski i język polski, równocześnie zgłębiając wiedzę z dziedziny resocjalizacji i psychologii. Dodatkowo drugim językiem nauczanym od podstaw będzie język hiszpański. W ramach współpracy szkoły z Uczelnią Metropolitalną w Katowicach, uczniowie będą brali udział w warsztatach i zajęciach prowadzonych przez wykładowców Uczelni. Uczniowie kończący naukę na tym kierunku będą mogli kontynuować edukację na kierunkach pedagogicznych, socjologicznych, resocjalizacyjnych, psychologicznych. Dzięki współpracy z Aresztem Śledczym w Tarnowskich Górach, uczniowie będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach na terenie Aresztu, poznając specyfikę pracy w Służbie Więziennej.
technik logistyk
To 5-letni kierunek technikum, na którym uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności cenione w branży transportowej i logistycznej. Logistyka to proces, który polega na planowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu przepływu towarów z miejsca wytworzenia do miejsca docelowego, który obejmuje planowanie produkcji, magazynowanie i transport. Uczniowie kształcący się na kierunku technik logistyk nabywają kompetencje związane z:
- planowaniem i dystrybucją towarów;
- tworzeniem tras spedycyjnych i harmonogramów transportów;
- obsługą zamówień i kontrolą magazynów.
Uczniowie kształcący się w tej specjalności przystępują do egzaminu zawodowego z dwóch kwalifikacji. Ważnym aspektem procesu nauczania jest odbycie praktyk zawodowych, w czasie których uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne związane z szeroko pojętą organizacją transportu i obsługą magazynu. Zespół Szkół Techniczno – Usługowych współpracuje w dziedzinie praktyk zawodowych z takimi firmami, jak np. PKP Cargo, Chemet S.A., Castorama, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach oraz centra logistyczne. Absolwenci tego kierunku mogą poszukiwać pracy w firmach produkcyjnych, handlowych i transportowych.
Jeżeli jesteś osobą, która lubi planowanie i organizację to ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę.
GŁÓWNE ZADANIA ZAWODOWE
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik logistyk powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
- w zakresie kwalifikacji SPL.01. Obsługa magazynów:
- przyjmowania, przechowywania i wydawania towarów z magazynu,
- monitorowania poziomu i stanu zapasów,
- obsługiwania programów magazynowych,
- prowadzenia dokumentacji magazynowej,
- monitorowania procesów produkcyjnych i dystrybucyjnych;
- w zakresie kwalifikacji SPL.04. Organizacja transportu:
- planowania procesów transportowych,
- organizowania procesów transportowych,
- dokumentowania procesów transportowych.
KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE
SPL.01. - Obsługa magazynów
SPL.04. - Organizacja transportu
WARUNKI PRACY
Po zdobyciu zawodu będziesz pracował:
- indywidualnie lub w małym zespole;
- przeważnie w systemie jedno- lub dwuzmianowym. Niekiedy jednak charakter działalności firmy wymaga pracy w systemie wielozmianowym, również w nocy i w dni ustawowo wolne od pracy;
- w działach transportu w pomieszczeniach biurowych;
- w zależności od asortymentu magazynowanych towarów lub wyrobów w pomieszczeniach zamkniętych (biuro, hala magazynowa) lub na wolnym powietrzu;
- w zależności od asortymentu magazynowanych towarów lub wyrobów, w zmiennych warunkach panujących w pomieszczeniach (np. niska, wysoka temperatura, duża wilgotność itp.);
- w przypadku pracy na wolnym powietrzu – narażony na zmienne warunki pogodowe;
- w pozycji stojącej (praca w magazynie) lub siedzącej (praca przy komputerze);
- przenosząc ciężkie towary, a przez to narażony na urazy, np. kręgosłupa, nóg, rąk itp.;
- narażony na urazy spowodowane upadkami z wysokości (z drabin, podestów, półek), poślizgnięciem się na śliskiej nawierzchni, potrąceniem przez poruszające się pojazdy (wózki elektryczne, wózki widłowe), czy też przedmiotami spadającymi z dużej wysokości;
- narażony na zagrożenia związane z magazynowanymi towarami np. łatwopalnymi, toksycznymi, wybuchowymi;
- użytkując i obsługując między innymi drabiny lub podesty, wózek ręczny paletowy, wózek jezdniowy podnośnikowy (pod warunkiem posiadania dodatkowych uprawnień do jego obsługi), owijarkę do palet, terminal kodów kreskowych, komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem do obsługi magazynu lub zleceń transportowych, telefon komórkowy itp.
TYPOWE DLA ZAWODU MIEJSCA PRACY
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik transportu kolejowego może ubiegać się o pracę:
- w zróżnicowanych pod względem wielkości zatrudnienia firmach, działających w różnych sektorach gospodarki, takich jak produkcja, transport, handel, usługi, wojsko;
- w firmach produkcyjnych różnego typu, w których jest magazyny;
- w centrach logistycznych;
- w składach materiałów i towarów, np. budowlanych, węgla;
- w sklepach;
- w wypożyczalniach;
- we własnej firmie.
ZAROBKI
Średnie wynagrodzenie na stanowisku technik są zróżnicowane. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ czynniki takie jak:
- zakres wykonywanych czynności,
- doświadczenie zawodowe,
- wykształcenie,
- staż pracy.
Uczniowie kształcący się na kierunku technik logistyk nabywają kompetencje związane z:
- planowaniem i dystrybucją towarów;
- tworzeniem tras spedycyjnych i harmonogramów transportów;
- obsługą zamówień i kontrolą magazynów.
technik transportu kolejowego
To 5-letnia klasa technikum, w której kształcą się osoby zainteresowane koleją i wiążące swoją przyszłość z branżą transportową. Dostrzegając zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku na rynku pracy, spółka PKP PLK objęła klasy na tym kierunku programem stypendialnym, który oprócz comiesięcznego stypendium (przyznawanego za semestr po spełnieniu warunków zawartych w regulaminie) gwarantuje zatrudnienie w spółce uczniom uczestniczącym w programie stypendialnym. Uczniowie wybierający ten kierunek zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do:
- organizowania oraz prowadzenia ruchu pociągów na szlakach i posterunkach ruchu;
- obsługiwania urządzeń sterowania ruchem, łączności i infrastruktury kolejowej;
- nadzorowania i koordynowania pracy przewoźników na terenie stacji kolejowej;
- planowania i organizowania pasażerskich i towarowych przewozów kolejowych oraz zarządzania taborem kolejowym;
- przygotowania do odprawy i przewozu przesyłek, ładunków oraz osób.
Uczniowie klasy na kierunku technik transportu kolejowego przystępują do egzaminu zawodowego w dwóch kwalifikacjach. Ważnym aspektem nauki w tej specjalizacji są praktyki zawodowe, które organizowane są w zakładach takich jak PKP PLK oraz PKP Cargo. Dzięki nim uczniowie mogą zdobyć praktyczne umiejętności związane z nauczanym zawodem, a także zapoznać się ze specyfiką pracy na różnych stanowiskach służbowych.
Jeżeli twoją pasja są pociągi i jesteś osoba odpowiedzialną, odznaczającą się wysoką kulturą osobistą i cechuje cię sumienność i punktualność, to zawód dla Ciebie.
GŁÓWNE ZADANIA ZAWODOWE
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik transportu kolejowego powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- W zakresie kwalifikacji TKO.07. Organizacja i prowadzenie ruchu kolejowego:
- organizowania oraz prowadzenie ruchu pociągów na szlakach i posterunkach ruchu,
- obsługiwania urządzeń sterowania ruchem, łączności i infrastruktury kolejowej,
- nadzorowania i koordynowania pracy przewoźników na terenie stacji kolejowej.
- W zakresie kwalifikacji TKO.08. Planowanie i realizacja przewozów kolejowych:
- planowania i organizowania pasażerskich i towarowych przewozów kolejowych,
- zarządzania taborem kolejowym,
- przygotowania do odprawy i przewozu przesyłek, ładunków oraz osób,
- zestawiania, rozrządzania i obsługi pociągów.
KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE
TKO.07. - Organizacja i prowadzenie ruchu kolejowego
TKO.08. - Planowanie i realizacja przewozów kolejowych
WARUNKI PRACY
Po zdobyciu zawodu będziesz pracował:
- w pomieszczeniu zamkniętym, wyposażonym w panel sterowniczy,
- w systemie zmianowym, najczęściej 12–godzinnym (tzw. turnusie),
- w pozycji siedzącej,
- pod presją odpowiedzialności za bezpieczeństwo ruchu pociągów, osób je obsługujących i pasażerów,
- ściśle według przepisów kolejowych, doraźnych zarządzeń i poleceń dyspozytora oraz przepisów BHP,
- w ścisłej współpracy z innymi pracownikami kolei,
- wykorzystując nowoczesny sprzęt i systemy informatyczne,
- w mundurze kolejowym.
PRZECIWWSKAZANIA DO ROZPOCZĘCIA PRACY I KSZTAŁCENIA W DANYM ZAWODZIE LUB SZKOLE
Do przeciwwskazań wykonywania zawodu technika transportu kolejowego należą:
- wady kręgosłupa,
- zaburzenia pracy rąk,
- długoterminowe choroby neurologiczne np. epilepsja,
- poważne wady wzroku i słuchu,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia równowagi, omdlenia,
- przewlekłe choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego,
- cukrzyca.
TYPOWE DLA ZAWODU MIEJSCA PRACY
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik transportu kolejowego może ubiegać się o pracę:
- w przedsiębiorstwach zarządzających infrastrukturą kolejową jak: PKP PLK SA w zawodach związanych z prowadzeniem ruchu pociągów, tj. dyżurnego ruchu, nastawniczego, dróżnika przejazdowego, toromistrza,
- w kolejowych firmach przewozowych w zawodach związanych z prowadzeniem ruchu pociągów pasażerskich i towarowych tj. kierownik pociągu, kierownik pociągu gospodarczego i roboczego, ustawiacz, manewrowy, rewident taboru, pracownik kasowy.
TYPOWE DLA ZAWODU STANOWISKA PRACY
Do typowych stanowisk pracy zawodu technik transportu kolejowego należą:
- dyżurny ruchu,
- nastawniczy,
- dróżnik przejazdowy,
- kierownik pociągu,
- rewident,
- manewrowy,
- ustawiacz,
- pracownik kasowy,
- kontroler kolejowy, dyspozytor ruchu kolejowego.
Uczniowie kształcący się na kierunku technik transportu kolejowego nabywają kompetencje związane z:
- planowaniem i realizacją przewozów kolejowych;
- organizacją i prowadzeniem ruchu pociągów.
Praktyki zawodowe w PKP PLK i PKP Cargo.
Uczniowie mogą ubiegać się o stypendium, którego otrzymanie wiąże się z gwarancją pracy w zawodzie.
technik lotniskowych służb operacyjnych
Kierunek uruchomiono po raz pierwszy we wrześniu 2023.
To 5-letnia klasa technikum, w której uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności z dziedziny obsługi operacyjnej portu lotniczego i współpracy ze służbami żeglugi powietrznej, w szczególności:
- monitorowaniem stanu infrastruktury portu lotniczego;
- pozyskiwaniem oraz przekazywaniem informacji dotyczących działań operacyjnych w porcie lotniczym;
prowadzeniem działań operacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych; - współdziałaniem ze służbami żeglugi powietrznej oraz współpracą z podmiotami uprawnionymi do prowadzenia działań w
- sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, w tym ochrony portu lotniczego przed aktami bezprawnej ingerencji;
nauka j. hiszpańskiego od podstaw.
Na tym kierunku uczniowie przystępują do egzaminu zawodowego z jednej kwalifikacji. Ważnym elementem rozwoju umiejętności praktycznych są tu praktyki zawodowe, które docelowo będą odbywać się we współpracy z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
Geografia to Twój konik! To dobrze trafiłeś, wiedza w zakresie pracy z mapą, odczytywania jej, umiejętność pracy z danymi będzie Twoim atutem w przyszłej pracy.